«Արցախի Հանրապետությունը Եվրոպայի մաս է». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 21-ին ընդունել է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակի նախաձեռնությամբ եւ հրավերով Հայաստան այցելած Բելգիայի Սենատի անդամ Յորիս Պոշետին:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ նոր ձեւավորված Ազգային ժողովի եւ Բելգիայի խորհրդարանի միջեւ կապերը կշարունակեն ընթանալ համագործակցության ոգով՝ երկու երկրների խորհրդարանների գործընկեր հանձնաժողովների ակտիվ շփումների եւ միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի միջեւ գործակցության համատեքստում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, Բրյուսելի գագաթաժողովում նախատեսված ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրման նշանակությանն ու դերին: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանը եղել եւ մնում է հավատարիմ եվրոպական գործընկերության հիմքում ընկած իր հանձնառություններին եւ շարունակելու է ակտիվ մասնակցել եվրոպական ժողովրդավարության խթանմանն ուղղված նախաձեռնություններում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ շփման գծում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից պարբերաբար իրականացվող զինադադարի կոպտագույն խախտումներն ամեն կերպ խաթարում են բանակցային գործընթացը եւ տարածաշրջանում վստահության մթնոլորտը, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետեւանքներով: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Արցախը Եվրոպայի մաս է, եվրոպական ժողովրդավարական արժեքները յուրացրած պետություն, որի ժողովուրդը վաստակել է սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունք:

А.Ашотян: “Республика Арцах – часть Европы”
21 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял члена Сената Бельгии Йориса Пошета, прибывшего в Армению по инициативе и приглашению Европейского бюро Ай Дата (Армянского Суда).
Приветствуя гостя в НС, он выразил надежду, что существующие между сформированным парламентом Армении и парламентом Бельгии традиционные дружественные связи продолжатся в духе сотрудничества – в русле активных контактов партнерских комиссий и взаимодействия групп дружбы парламентов двух стран.
В ходе встречи стороны обратились к отношениям РА – ЕС, значению и роли намеченного к подписанию на ассамблее в Брюсселе нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. В этом контексте А.Ашотян отметил, что Армения была и остается приверженной своим обязательствам в   европейском партнерстве и будет продолжать активно участвовать в инициативах по продвижению европейской демократии.
Обратившись к процессу мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, А.Ашотян отметил, что периодические грубейшие нарушения перемирия азербайджанскими вооруженными силами на линии соприкосновения всячески тормозят переговорный процесс и нарушают атмосферу доверия в регионе, что чревато непредсказуемыми последствиями. В контексте урегулирования НК-конфликта председатель комиссии подчеркнул, что Республика Арцах – часть Европы, усвоившее европейские демократические ценности государство, народ которого заслужил право  распоряжаться собственной судьбой.