«Արցախի Հանրապետությունը Եվրոպայի մաս է». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 21-ին ընդունել է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի գրասենյակի նախաձեռնությամբ եւ հրավերով Հայաստան այցելած Բելգիայի Սենատի անդամ Յորիս Պոշետին:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ նոր ձեւավորված Ազգային ժողովի եւ Բելգիայի խորհրդարանի միջեւ կապերը կշարունակեն ընթանալ համագործակցության ոգով՝ երկու երկրների խորհրդարանների գործընկեր հանձնաժողովների ակտիվ շփումների եւ միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի միջեւ գործակցության համատեքստում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին, Բրյուսելի գագաթաժողովում նախատեսված ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրման նշանակությանն ու դերին: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանը եղել եւ մնում է հավատարիմ եվրոպական գործընկերության հիմքում ընկած իր հանձնառություններին եւ շարունակելու է ակտիվ մասնակցել եվրոպական ժողովրդավարության խթանմանն ուղղված նախաձեռնություններում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ շփման գծում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից պարբերաբար իրականացվող զինադադարի կոպտագույն խախտումներն ամեն կերպ խաթարում են բանակցային գործընթացը եւ տարածաշրջանում վստահության մթնոլորտը, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետեւանքներով: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Արցախը Եվրոպայի մաս է, եվրոպական ժողովրդավարական արժեքները յուրացրած պետություն, որի ժողովուրդը վաստակել է սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունք:

Armen Ashotyan: Artsakh Republic is a Part of Europe
The Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan received Joris Poschet, the member of the Belgian Senate, who visited Armenia at the initiative and invitation of the ARF Hai Dat (Armenian Cause) Committee Office.
Welcoming the guest in the National Assembly, Armen Ashotyan expressed hope that the traditional friendly relations existing between the newly formed National Assembly and the Belgian Parliament will continue in the spirit of cooperation in the context of active contacts between the existing partner committees in the parliaments of the two countries and between the Inter-Parliamentary Friendship Groups.
In the course of the meeting the sides touched upon the RA-EU relations, the importance and role of signing of RA-EU new Comprehensive Agreement designed in Brussels Summit. In this context Armen Ashotyan noted that Armenia had been and remains faithful to its commitments based on the European Partnership and will continue actively participating in the initiatives aimed at boosting the European democracy.
Referring to the peaceful settlement process of Nagorno Karabakh conflict, Armen Ashotyan has stated that the gross violations of ceasefire being regularly implemented by the Azerbaijani armed forces on the frontline in any way damage the negotiating process and the atmosphere of trust in the region, which is fraught with unpredictable consequences. In the context of Nagorno Karabakh conflict settlement Armen Ashotyan has noted that Artsakh is a part of Europe, a state that realized the European democratic values, and its people have earned the right of possessing its own destiny.